انواع کابل ها و پورت های تلویزیون و کاربرد آن ها

انواع کابل ها و پورت های تلویزیون و کاربرد آن ها

انواع کابل ها و پورت: ممکن است با دیدن پنل پشتی تلویزیون با پورت ها و درگاه های ارتباطی متنوع مواجه شده باشید و برخی از آن ها برای شما آشنا باشند و یا از آن ها استفاده کرده باشید و اما برخی از پورت ها کاملا برایتان نا آشنا هستند. همچنین با پیشرفت تکنولوژی هر روز به تعداد پورت ها و درگاه های آن ها افزوده می شود. امروزه بیشتر کاربران تنها پورت معروف HDMI را مورد استفاده قرار م یدهند و گاها از پورت USB جهت اتصال حافظه های جانبی استفاده می نمایند.

توجه داشته باشید که دیگر پورت ها نیز بسیار جالب و کاربردی می باشند و می توانند کارایی بی نظیری ارائه نمایند که ما در این راستا می خواهیم تمامی این پورت ها و درگاه ها را مورد بررسی قرار دهیم و آن ها را به شما معرفی نماییم.

کابل کامپوزیت

ممکن است که کابل کامپوزیت برایتان بسیار آشنا باشد زیرا که این کابل در ایران بسیار کاربردی می باشد و بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است. توجه داشته باشید که در این نوع کابل ها، کابل زرد مسئول انتقال سیگنال ویدیویی با کیفیت استاندارد یا SD است. کابل های قرمز و سفید هم دو کانال صوتی چپ و راست را انتقال می دهند تا صدای استریو را در اختیار داشته باشید. البته به صورت تکنیکی جای این کابل ها کاملا قابل تعویض است و مهم نیست شما ترتیب را رعایت نمایید و در واقع شما از هر رنگی برای هر کدام از این کارها می توانید استفاده کند. شایان ذکر است که این سیستم کد گذاری رنگی هم تنها برای اطمینان شما جهت اتصال صحیح سیم ها در هر دو سوی ورودی و خروجی دستگاه ها در نظر گرفته شده است.

کابل کامپوننت

این کابل نیز از دیگر انواع کابل ها و پورت های پشت تلویزیون به شمار می رود که همانند کابل کامپوزیت می باشد اما با این تفاوت که از انشعابات بیشتری بهره می برد. شایان ذکر است که اگر شما 5 کابل کامپوزیت داشته باشید، آن گاه می توانید از آن ها به عنوان یک کابل کامپوننت استفاده نمایید. توجه داشته باشید که در این کابل هم انشعاب قرمز و هم سفید ویژه صدا هستند و در کنار آن انشعابات آبی، قرمز و سبز را برای انتقال ویدیوی کیفیت بالای HD در اختیار خواهید داشت. توجه نمایید که در اینجا هم رنگ ها همانند کابل کامپوزیت تنها راهنمایی برای اتصال فیش ها در دو دستگاه ورودی و خروجی هستند و شما می توانید آنها را به جای یکدیگر استفاده نمایید.

کابل کامپوننت

کابل اپتیکال

توجه نمایید که بیشتر تلویزیون ها از یک کابل TOSLINK که شاید بیشتر با نام کابل صوتی نوری یا optical audio شناخته می شود بهره می برند که این نوع کابل اطلاعات را از طریق نور قرمز انتقال می دهد. شایان ذکر است که این کابل برای انتقال صدای دیجیتال بی عیب و نقصی به کار می رود  و هیچ گونه مشکل افت کیفیت عادی مانند کابل های معمولی آنالوگ را ندارد. این پورت معمولا همراه با ورودی   HDMIمورد استفاده قرار می گیرد تا در کنار کیفیت تصویر  HD، صدای دیجیتال بسیار واضحی را هم در اختیارتان قرار دهد. در واقع این خروجی می تواند صدا را برای ماهواره دیجیتال نیز به صورت عالی و با کیفیت بالا ارائه نماید و آن را به بهترین نحو از طریق اسپیکر ها پخش نماید.

پورت VGI  و DVI

پورت VGI  و DVI از دیگر انواع کابل ها و پورت های موجود در تلویزیون ها می باشند که برای اتصال منابع تصویری VGA یا DVI به تلویزیون به کار می روند و در واقع در برخی تلویزیون ها این پورت ها به اسم PC نام گذاری شده اند. شاین ذکر است که بسیاری اوقات، کابل مورد استفاده برای این کار یک جک استریوی 3/5 میلیمتری هم  نیز به همراه دارد که علاوه بر تصویر، صدا را هم از طریق پورت 3/5 میلیمتری استریو به تلویزیون می رساند. شما از این نوع کابل ها می توانید برای اتصال لپ تاپ یا کامپیوترتان به تلویزیون استفاده نمایید و محتوا های کامپیوتر شخصی خود را از طریق تلویزیون بزرگتر و با کیفیت تر مشاهده نمایید.

پورت VGI  و DVI

پورت کامپوزیت

یکی از انواع کابل ها و پورت های موجود در پنل پشتی تلویزیون پورت کامپوزیت می باشد که این پورت در واقع برای دریافت سیگنال صوتی استریو و سیگنال تصویر استاندارد SD در تلویزیون ها تعبیه شده است. این پورت یکی از پورت های پرکاربرد به شمار می رود و ممکن است با آن آشنا باشید. این پورت می تواند پذیرای کابل های کامپوزیت باشد و به راحتی صوت و تصویر را را دریافت می نماید.

پورت کامپوننت

شایان ذکر است که ابتدا پورت های کامپوننت برای ارسال سیگنال های کیفیت بالای HD بر روی تلویزیون ها تعبیه شدند. این پورت نیز همانند پورت کامپوزیت از کابل های RCA  استفاده می نماید. اما این دو پورت با هم تفاوت نیز دارند و این است که پورت های کامپوننت شما دو ورودی صدا و سه ورودی تصویر در اختیار خواهید داشت. اگر می خواهید بازی های کنسول را با تلویزیون انجام دهید و از کیفیت SD راضی نمی باشید می توانید از پورت کامپوننت استفاده نمایید زیرا که این پورت کیفیت عالی از بازی را ارائه می دهد و این گونه شما می توانید از بازی مورد علاقه تان نهایت لذت را ببرید.

پورت خروجی ویدیو یا Video Out

یکی دیگر از انواع کابل ها و پورت هایی که ما در این جا مورد بررسی قرار می دهیم پورت خروجی ویدیو می باشد که معمولا این پورت برای ارسال محتواهای تلویزیونی به ابزار های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و گاها می توانید از آن برای ضبط محتوا نیز استفاده نمایید. یکی از کاربرد های عالی این پورت این است که می توانید هر چیزی را که بر روی صفحه تلویزیون می بینید به ابزار های ضبک کننده ارسال و انتقال دهید.

همچنین اگر بر روی کامپیوتر شخصی خود کارت ویدیو یا کیچر دارید می توانید به ضبط برنامه های تلویزیون نیز بپردازید. یکی دیگر از کاربرد های عالی این پورت این است که این امکان را به شما می دهد تا با ارسال تصاویر به مانیتور کامپیوتر خود در اتاق خواب و یا اتاق های دیگر به تماشای برنامه های مورد علاقه تان بپردازید و این گونه نیازی به خرید تلویزیون های اضافی نخواهید داشت. شایان ذکر است که با این پورت می توانید به دوربین های امنیتی نیز متصل گردید.

پورت خروجی ویدیو یا Video Out

جمع بندی

همان گونه که می دانید ما در این مقاله انواع کابل ها و پورت های تلویزیون و کاربرد آن ها را مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم که تمامی این پورت ها به نحوی کاربردی می باشند و شما می توانید از آن ها برای اتصال های متنوع استفاده نمایید و هر کدام کارایی خاصی را به شما ارائه می دهند و حتی می تواند بر ریو کیفیت محتوا های ارسالی یا انتقالی موثر باشند.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*