راهنمای تمیز کردن و جرم گیری یخچال

تمیز کردن یخچال و جرم گیری آن موضوع این مقاله می باشد که این دفعه می خواهیم در این وبلاگ از سایت بانه بهشت به آن اشاره کنیم. یکی از نکات مهم و حائز اهمیت که می تواند در نگهداری و بالا بردن طول عمر یخچال شما مفید باشد نحوه ی شست و شو و یا همان نحوه ی تمیز کردن آن می باشد. همانطور که می دانید یخچال ها وسایلی می باشند که در آن انواع مواد غذایی مانند : انواع نوشیدنی ها ، انواع ماواد غذایی خام و یا پخته و … در آن نگهداری می شود که بعد از مدتی موجب می شوند یخچال نیازمند تمیز کاری و جرم گیری باشد.

به علاوه گاهی اوقات ممکن است با باز کردن درب یخچال بو های نا مطبوع و ناخوشایندی به مشامتان برسد که شما را آزرده خاطر کند پس یکی از دلایل دیگر برای تمیز کردن یخچال ها و جرم گیری آن ها این مورد می باشد.

راهنمای تمیز کردن و جرم گیری یخچال-

مراحل تمیز کردن یخچال ها

تمیز کردن یخچال و پاکسازی انواع آن ها شامل چند مرحله می شود که باید به ترتیب هر کدام را رعایت کنید تا به راحتی و بدون ایجاد مشکل و آسیبی در یخچال آن را پاکسازی و جرم گیری کنید. این مراحل شامل:

  • از برق کشیدن یخچال
  • بیرون آوردن مواد غذایی، نوشیدنی ها، میوه و سبزیجات و …
  • شستن یخچال و فریزر و تمیز کردن فضای داخل آن
  • آب کردن برفک یخچال
  • شستن و تمیز کردن بدنه یخچال و موتور آن
  • پاک کردن و خشک کردن یخچال فریزر

می شوند. که در ادامه هر کدام از این مراحل را به صورت جدا از اهم توضیح داده ایم. البته لازم به ذکر است که بگوییم بهتر است این مراحل نام برده شده را هر یک سال یک بار و یا چند سال یک بار برای یخچالتان که از هر برندی اعم از: ال جی و… می باشد انجام دهید بهتر و مناسب تر است تا به این صورت هرگونه میکروب و باکتری ایجاد شده در یخچال را نابود کنید و از بین ببرید.

مراحل تمیز کردن یخچال ها

از برق کشیدن یخچال

اولین و ابتدایی ترین مرحله از برق کشیدن یخچال است. چراکه زمانی که یخچال به برق وصل است و کار می کند نباید هرگز به تمیز کردن و پاکسازی آن پرداخت. همچنین برای رعایت نکات ایمنی و حفظ سلامت خودتان نیز نباید این کار را انجام داد یعنی در زمان کار کردن دستگاه در داخل یا بر روی بدنه و موتور آن آب و یا هر مایع دیگری ریخته شود. در نتیجه قبل از هر چیزی دستگاه را خاموش کرده و پریز آن را از برق کشیده و سپس به تمیز کردن آن بپردازید.

بیرون آوردن مواد غذایی، نوشیدنی ها، میوه و سبزیجات و …

مرحله دوم  در تمیز کردن یخچال بعد از خاموش کردن و از برق کشیدن آن بیرون آوردن مواد غذایی، نوشیدنی ها، میوه و سبزیجات و … از درون یخچال و چیدن آن ها در یک مکان دیگر به صورت کاملا منظم و مرتب می باشد. به طور کلی می توانید تمامی مواد غذایی مانند انواع نوشیدنی و میوه ها و … را به آرامی و تک تک از داخل یخچال بیرون آورید و سپس آن ها را در جایی دیگر بچنید. همچنین برخی از اقلام غذایی که زودتر از بقیه فاسد می شوند را می توانید دیرتر از بقیه ی مواد بیرون بیاورید. و سپس می توانید به تمیز کردن داخل یخچال یپردازید.

بیرون آوردن مواد غذایی، نوشیدنی ها، میوه و سبزیجات و ...

آب کردن برفک یخچال

بعد از انچام مراحل گفته شده در بالا نوبت به آب کردن برفک فریزر یخچال می رسد. اگر یخچال شما جدید می باشد و سیستم بدون برفک را دارد نیازی به این مرحله ندارید اما اگر یخچالتان قدیمی می باشد و همواره برفک می گیرد باید به آب کردن آن ها اقدام کنید. برای این کار تنها کافی است با استفاده از آب گرم بدون استفاده از وسایل تیز و برنده و خطرناک که ممکن است موجب آسیب رسیدن به خودتان یا بدنه ی یخچال شود به آب کردن برفک یخچال بپردازید.

شستن و تمیز کردن بدنه یخچال و موتور آن

شستن و تمیز کردن یخچال یعنی بدنه و موتور آن از دیگر مراحل مورد نیاز برای تمیز کردن و جرم گیری یخچال می باشد. برای این کار می توانید از یک دستمال و یا حوله ی مناسب به همراه مقداری آب ولرم یا گرم استفاده کنید. به این صورت که ابتدا دستمال و یا حوله ی مورد نظرتان را با آب به صورت کامل مرطوب یا خیس کنید و سپس این دستمال خیس را برای از بین بردن لکه ها و چربی هایی که بر روی بدنه ی یخچال ایجاد شده اند بکشید. ممکن است برخی از این لکه ها و چربی ها به همین راحتی از بین نروند و نابود نشوند.

برای این که از این نوع چربی های سفت و سخت خلاص شوید و هر نوع جرم و آلودگی که بر روی بدنه ی یخچال قرار گرفته است را حذف کنید می توانید علاوه بر دستمال مرطوب و خیس از یک پاک کننده ی دیگر مانند مایع ظرفشویی، برای لکه ها و چربی های بسیار بسیار سخت آمونیاک و یا سرکه استفاده کنید. همچنین برای پاکسازی و تمیز کردن داخل یخچال نیز می توانید مانند تمیز کردن بدنه ی آن عمل کنید و از دستمال مناسب خیس و مایع پاک کننده بهره ببرید. به عنوان مثال دستمال های نانو که امروزه در بازار زیاد به چشم می خورند و یا اسفنج نیز گزینه ی مناسبی برای این کار می باشند.

 

  • پاک سازی لاستیک دور درب

لاستیک دور درب یخچال نیز مانند سایر قسمت های یخچال نیازمند پاکسازی و تمیز کاری است. اما در هنگام تمیز کردن آن باید به این نکته توجه کنید که به هیچ وجه از هر نوع محلول پاک کننده یا مواد شوینده ی مختلف برای پاک سازی و تمیز کردن لاستیک دور درب یخچال استفاده نکنید. همچنین اگر یخچال فریزرتان از مدل های جدید است و دارای صفحه نمایش لمسی می باشد باید در زمان تمیز کردن آن این نکته را به یاد داشته باشید که از آب سرد و یا ولرم استفاده کنید.

پاک سازی لاستیک دور درب

تمیز کردن موتور

اخرین مرحله از فرایند پاکسازی و تمیز کردن یخچال ها شستن و تمیز کردن موتور آن می باشد. که ممکن است برخی از افراد به آن توجه نکنند و یا آن را نادیده بگیرند. اما بهتر است که بدانید شستن و تمیز کردن موتور یخچال فریزر ها موجب می شود که عملکرد و کارکرد یخچال بهتر شود و یا در کل مصرف انرژی آن را نیز پایین بیاورد. برای این کار می توانید از یک فرچه یا برس کمک بگیرید. به این صورت که ابتدا لوله های پشت دستگاه را تمیز کنید و سپس گرد و خاک و ذرات اطراف فن دستگاه را پاک کنید. که می توانید به کمک جارو برقی و یا همان فرچه آن را انجام دهید. و در نهایت پس اتمام این مراحل می توانید وسایلتان را به مرتبی در یخچال بچینید.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*