عیب یابی یخچال و بررسی انواع راه حل ها برای تعمیر آن

عیب یابی یخچال و بررسی انواع راه حل ها برای تعمیر آن

عیب یابی یخچال: همان گونه که می دانید یخچال ها یکی از محصولات خانگی بسیار ضروری برای آشپزخانه می باشند و نقش اساسی دارند. شایان ذکر است که تنها یک اختلال کوچک در یخچال می تواند بسیاری از کارهای شما را دچار مشکل نماید و بدون شک می توان گفت هر روز نیاز به یخچال بیشتر از قبل خواهد شد و بیشتر نیاز های ما توسط یخچال بر طرف می گردد. در این راستا ما می خواهیم به عیب یابی  یخچال و بررسی انواع راه حل ها برای تعمیر آن بپردازیم و امیدواریم که این مقاله بتواند کمک به سزایی به شما بنماید.

یخچال ها گاها با مشکلات زیادی رو به رو می گردند که رایج ترین آن ها را بررسی می نماییم. این مشکلات می توانند شامل مشکلاتی همچون روشن نشدن یخچال، اتومات نشدن یخچال، خیس بودن اپراتور و چکه کردن آب، برفک زیاد، عدم وجود سرما، صدای ناهنجار قبل از شروع کار یخچال و … می باشند.

عیب یابی یخچال و بررسی انواع راه حل ها برای تعمیر آن

روشن نگردیدن یخچال

 • یکی از علت های روشن نشدن یخچال می تواند عدم اتصال به پریز برق باشد یا این که پریز برق ندارد و یا دو شاخه معیوب می باشد که در این جا برای حل این مشکل پس از کنترل برق پریز دوشاخه وسیم رابط را مورد آزمایش قرار می دهیم. توسط یک سیم دو قطب دو شاخه را به یکدیگر وصل می کنیم و در حالی که ورودی کابل را از مدار یخچال باز نموده ایم، آوامتر را به آن ها متصل می نماییم و در صورت عدم انحراف عقربه، سیم رابط و دو شاخه را که معمولا به شکل یک پارچه تولید می شود تعویض می نماییم.
 • یکی دیگر از علت های روشن نگردیدن معیوب بودن ترموستات می باشد. که در این حالت بایستی ورودی و خروجی ترموستات را به آرامی از آن جدا نمایید و با اتصال رابط های اهم متر به آن ولوم را به چپ و راست بچرخانید تا صدای قطع و وصل کلید داخل ترموستات شنیده شود و سپس آن را دوباره به یخچال متصل نمایی اگر ترموستات باز مشکل داشت باید آن را تعویض نمایید.
 • علت سوم روشن نشدن یخچال می تواند معیوب بودن اورلود باشد. که در صورت خرابی اورلود کمپرسور به هیچ عنوان روشن نخواهد شد زیرا جایگاه اورلود سر راه نول مشترک کمپر سور است و اگر پلاتین های داخلش در حالت عادی متصل نباشند به موتور الکتریکی کمپرسور هیچ گونه ولتاژی نمی رسد. پس از عیب یابی یخچال، اگر این پلاتین ها به یکدیگر متصل نیستند، اورلود را با نوع مشابه خودش تعویض نمایید.
 • علت چهارمی که سبب روشن نشدن یخچال می گردد سیم های اصلی مانند فاز و یا نول مدار پاره شده، و یا از اتصالات قطعاتی مانند ترموستات-اولود یا موتور جدا شده اند. که بایستی این سیم ها را دوباره به ایگاه اصلیشان متصل نماییم.

یخچال اتوماتیک نمی کند

 • از علت هایی که سبب می شود یخچال اتوماتیک نکند این است که سیستم سیم پیچی یخچال اشتباه می باشد که برای حل این مشکل باید سیم پیچی را به صورت درست متصل نماییم
 • علت دیگر مقدار بالای برفک در اپراتور می باشد. شایان ذکر است که اگر مقدار برفک اپراتور از حد معینی بالا رود عمل اتومات قطع شده و یا بسیار کند می گردد و در نهایت با تاخیر صورت می گیرد.پس از عیب یابی یخچال، اگر یخچال دارای سیستم دیفراست است، آن را به کار اندازید و یا این که می توانید درب یخچال را باز نموده و سپس منتظر بمانید تا برفک ها ذوب گردند تا عمل برفک زدایی صورت پذیرد.

برفک زیاد

 • از دلایل اصلی که سبب ایجاد برفک زیاد در یخچال می گردد خراب بودن لاستیک دور درب یخچال می باشد که سبب می گردد هوای داخلی یخچال نامتعادل گردد. در این صورت بایستی حتما به تعویض این لاستیک بپردازید.
 • قرار دادن مستقیم غذای گرم در یخچال نیز سبب افزایش برفک می گردد. توجه داشته باشید که این گرما به صورت بخار در یخچال پخش می گردد و سپس با سرد شدن داخل یخچال این بخار ها تبدیل به برفک می گردند.
 • یکی دیگر از علائم وجود و مشاهده برفک می تواند خراب بودن سیستم دیفراست باشد که در این صورت بایستی آن را تعمیر و یا تعویض نمایید. توجه داشته باشید که سیستم ذوب برفک در بعضی از یخچال ها توسط شمارنده دفعات باز و بسته شدن درب یا با استفاده از تایمر و یا با به کار گیری اتومات مخصوصی دیفراست انجام می شود. این گونه یخچال ها به برفک بسیار حساس می باشند بنابراین در صورت از کار افتادن سیستم سریع دچار مشکل می شوند.
 • برفک زیاد

خیس بودن اپراتور و چکه کردن آب

 • یکی از دلایل اصلی می تواند عدم تنظیم نبودن درجه ترموستات باشد که در این حالت باید به تنظیم نمودن آن و متناسب سازی درجه آن بپردازید.
 • دیگر علتی که سبب این مشکل می گردد این است که سیستم ذوب برفک یا دیفراست همواره کار می کند که باید آن را خاموش نمایید و تنها در حالاتی که یخچال برفک دارد آن را روشن نمایید.

عدم وجود سرما

 • سرد نشدن داخل یخچال یکی دیگر از عیب هایی می باشد که ممکن است با آن مواجه گردید که این مشکل می توانید به دلیل علت هایی همچون نبود گاز باشد. که بایستی مخزن گاز یا کندانسور را مورد بررسی قرار دهید در صورت وجود حفره یا نشتی باید آن را تعمیر نمود.
 • یکی دیگر از دلایل سرد نشدن می تواند وجود گاز کم باشد که در این حالت باید گاز یخچال را دوباره تمدید نمود تا یخچال همانند اول به کار خود ادامه نمایید.
 • معیوب بودن فن نیز می تواند از دلایل سرد نشدن یخچال به شمار رود. توجه داشته باشید که در بعضی از یخچال ها برای خنک شدن کندانسور و گاها موتور از دمنده (فن) استفاده می شود. پس خرابی فن موجب افزایش دما در قطعات مذکور شده که بر تولید سرما نتیجه عکس می گذارد و عملکرد سرما دهی را کاهش می دهد.

صدای ناهنجار قبل از شروع کار یخچال

 • برق ضعیف یکی از دلایل اصلی می باشد که سبب عملکرد نادرست موتور می شود و این گونه سبب ایجاد صدای ناهنجار می گردد. پس توجه داشته باشید که در ساعاتی که برق بسیار ضغیف می باشد یخچال را از پریز جدا نمایید زیرا که سبب مشکل دار شدن یخچال خواهد شد.
 • نیم سوز بودن موتور نیز از دیگر علائمی می باشد که سبب ایجاد صدای ناهنجار یخچال می گردد.
 • مسدود بودن مسیر گاز نیز سبب ایجاد صدای بد می شود. ایجاد سد، در برابرعبور گاز سرما ساز، عملکرد کمپرسور را مختل نموده و در نتیجه به موتور الکتریکی کمپرسور فشار وارد شده و جریان اضافی می کشد و در نهایت سبب ایجاد نویز می شود.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*