نسبت تصویر در تلویزیون و سایر نمایشگرها چیست؟

نسبت تصویر در تلویزیون و سایر نمایشگرها چیست؟

ساده ترین تعریف برای نسبت تصویر ، نسبت اندازه ی افقی به اندازه ی عمودی می باشد. این نسبت با دو عدد بیان می شود که در وسط آن ها « : » قرار گرفته است. نسبت تصویر واژه ایست که در مورد نمایشگر تلویزیون ها به کار می رود و تا حدی در کیفیت و وضعیت تصاویر به نمایش درآمده تاثیر خواهد گذاشت.  به نسبت پهنا به ارتفاع یک فریم یا تصویر در اصطلاح نسبت تصویر (به انگلیسی: Aspect ratio) گفته می‌شود.

هر تصویر دارای دو Aspect ratio است، یکی برای کادر تصویر و دیگری برای پیکسل های تشکیل‌دهندهٔ کادر. هر دوربین ممکن است برای ضبط و پخش از نسبت تصویرهای متفاوتی پشتیبانی کند. صفحه‌های عریض، نسبت تصویر 16 به 9 دارند. تقریبا بیشتر تلویزیون‌های مدرن این نسبت را دارند. بیشتر فیلم‌های سینمایی نیز با نسبت 1٫85:1 و شکل Letterbox (تصویر در وسط صفحه نمایش) یا عریض‌تر و 2٫35:1 و به شکل سینماسکوپ ساخته می‌شوند.

انواع نسبت تصویر در نمایشگرها

تلویزیون های صفحه عریض تماماً به شکل مستطیل ساخته می شوند. کارشناسان دلیل این امر را بر آن می دانند که چشم ما در هنگام تماشای تلویزیون مجبور نیست متمرکز شود. به همین خاطر مدت بیشتری را می توانیم بدون خستگی به تماشای تلویزیون بپردازیم. ضمن اینکه چشم قادر خواهد بود ارتباط بیشتری را با تصاویر تلویزیون های صفحه عریض برقرار کند.بطور استاندارد دو نوع نسبت تصویر در تلویزیون ها و مانیتورها داریم.

2018 سال نمایشگرهای بدون حاشیه و بریدگی صفحه نمایش در تلفن های هوشمند است. اما یکی از موضوعات مهمی که در سال های اخیر آرام آرام وارد دنیای موبایل شده، نسبت ابعاد تصویر 18:9 است که شرکت های مختلفی به سمت آن گرایش پیدا کرده اند. البته نسبت ابعاد 18:9 هنوز در مراحل ابتدایی فراگیر شدن بوده و فعلاً نسخه کم عرض تر 16:9 کاربرد بیشتری در صنعت نمایشگرها دارد. 4:3  و 16:9 که همیشه اول عدد بزرگتر خوانده می شود یعنی چهار به سه و دیگری شانزده به نه !نسبت تصویر 4:3 یعنی چهار واحد برای پهنا و سه واحد برای ارتفاع آن در نظر گرفته شده است.

نسبت تصویر 16:9 یعنی شانزده واحد برای پهنا و نه واحد برای ارتفاع آن در نظر گرفته شده است. هر چند برای به نمایش در آوردن تصاویر در تلویزیونها می توان از نسبتهای دیگری نیز استفاده کرد، اما با توجه به تجارب، ثابت شده که استفاده از این دو نسبت تصویر بیشترین مطلوبیت را برای کاربران خلق کرده می کند و نیز بیشتر از سایر نسبها برای چشمهای بیننده خوشایند است.

نسبت ابعاد تصویر چیست؟

ابتدا بگذارید تعریفی از نسبت ابعاد تصویر داشته باشیم. نسبت ابعاد تصویر همان طور که از اسمش پیداست، نسبت طول به عرض تصویر را نشان می دهد که در آن عدد بزرگ تر نماینده طول و عدد کوچکتر نماینده عرض است.این نسبت از تقسیم اعداد رزولوشن نیز قابل دستیابی است؛ به عنوان مثال در رزولوشن فول اچ‌دی یا 1080 در 1920، با تقسیم هر دو عدد به 120 به نسبت 16:9 (بخوانید 16 به 9) می رسیم. به همین خاطر ممکن است با توجه به نمایشگر یا تصویر ثبت شده، با نسبت ابعاد مختلفی مواجه شوید که در میان آنها برخی از بقیه فراگیرترند.

شایان به ذکر است که متداول ترین نسبت تصویر در نمایشگرها 16:9 می باشد و این استاندارد پیشتاز سایر نسبتهای تصویر می باشد. صحنه هایی که توسط این استاندارد به نمایش درمی آیند از فرم مطلوبی برخوردارند و اندازه و نسبت واقعی اشیاء موجود در تصویر را با هم هماهنگ خواهد ساخت. با این وجود در حال حاضر شاهد نسبت های تصویر غیر متداول هستید که در برندهای بزرگی همچون ال جی، سامسونگ، مایکروسافت و … ارائه می شوند.

نسبت های تصاویر

Aspect Ratio 4:3 یعنی چهار واحد برای پهنا و سه واحد برای ارتفاع آن در نظر گرفته شده است.این نوع نسبت تصویر در تلویزیون های معمولی کاربرد دارد که 4 واحد برای پهنا و سه واحد برای ارتفاع در نظر گرفته میشود.نسبت تصویر 4:3 در تلویزیون های قدیمی کاربرد دارد. از این نسبت تصویر نمی توان برای تماشای فیلمهای HD استفاده کرد زیرا قسمتی از تصویر را از دست خواهید داد ولی نسبت تصویر 16:9 که مخصوص تلویزیونهای صفحه عریض است برای تماشای هر دو حالت مناسب بوده و می توانید به راحتی به تماشای هر فیلمی بپردازید.

نکته ای که در این بین وجود دارد اینست که اگر با تلویزیون های صفحه عریض ، فیلمی که با نسبت 4:3 ساخته شده است را ببینید ، تصویر در وسط صفحه قرار می گیرد و دور آنرا سیاه خواهد بود. دلیل این امر کوچک بودن اندازه ی تصویر در قیاس با اندازه ی تلویزیون صفحه عریض است. این نسبت تصویر در تلویزیون های امروزی بسیار مرسوم است زیرا استفاده از تلویزیون های قدیمی با نسبت تصویر 4:3 تقریباً منسوخ شده و همچنین تمامی سازندگان فیلم ترجیح می دهند آثار خود را با کیفیت بالا و  استاندارد 16:9 بسازند.

تصاویر Letterbox

فیلم‌های سینمایی در بیشتر مواقع با نسبت تصویر ۱٫۸۵:۱ و شکل Letterbox نمایش داده می شوند منظور از شکل Letterbox این است که در این فیلم ها تصویر در وسط صفحه نمایش قرار دارد. برخی فیلم ها نیز از نسبت تصویر۱٫۸۵:۱ عریض‌ترند و به عدد ۲٫۳۵:۱ می رسند به گونه ای که به شکل سینماسکوپ ساخته می‌شوند.

تلویزیون های دارای صفحه پهن

بسیاری از خریداران با تلویزیون های صفحه پهن راحت تر هستند. در این تلویزیون ها کاربران دیگر لازم نیست برای تماشای فیلم به نقاطی محدود متمرکز شوند بلکه می توانند براحتی محتواهای خود را ببینند و از آن لذت ببرند.

سخن پایانی

نسبت تصاویر اهمیت چندانی ندارد . شایان به ذکر است بسیاری از نمایشگر از ابعاد تصاویر استاندارد استفاده می کنند . ممکن است نمایشگری که انتخاب می کنید این ویژگی را نداشته باشد و از نسبت تصویرهای غیر معمول استفاده کند که در این حالت استفاده از تمام سطح نمایشگر امکان پذیر نخواهد بود. بهترین نسبت تصویر تلویزیون رایج ترین و استاندارد ترین آن است که می توان در حال حاضر 16 به 9 معرفی کرد. نسبت تصویر در تلویزیون اگر استاندارد باشد این امکان را به وجود می آورد که عکس ها از هر یک از طرفین عرض و ارتفاع کشیده نشوند و اشیاء با اندازه ی مطلوب و واقعیشتان به نمایش در می آیند.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*