راهنمای خرید کولر گازی از بانه

راهنمای خرید کولر گازی از بانه یکی از سوالاتی و موضوعات بسیار داغ می باشد زیرا به دلیل فروش بسیار بالای کولر گازی بانه مراکز بسیاری برای فروش کولر گازی در بانه وجود دارد و همین مساله باعث می شود برای خرید اطلاعات کافی داشته باشید. در راهنمای خرید کولر گازی از بانه تقریبا همه چیز را به صورت کامل توضیح داده ایم تا به تمامی سوالات شما در مورد خرید کولر گازی از بانه پاسخ داده باشیم .

 راهنمای خرید کولر گازی از بانه

وقتی که در روزهای گرم و طاقت فرسای تابستان از دست گرمای زیاد به منزل پناه می‌بریم، هیچ چیزی بیشتر از یک کولر گازی و هوای خنک نمی‌تواند خستگی را از تن درآورد. در این مطلب در بانه بهشت شما را برای خرید کولرگازی از بانه راهنمایی میکنیم وتا در هنگام خرید کولر گازی، تقریبا همه‌چیز را بدانید و خرید موفق‌ و دلچسب‌تری از بانه داشته باشید. سعی کرده ایم مواردی رو براتون توضیح بدیم که در هنگام خرید با انها مواجه می شوید . خب بریم و ببینیم برای خرید یک کولرگازی خوب ، با کیفیت و اصلی چه چیزی نیاز هست بدانید . در ادامه با بانه بهشت همراه باشید .

چند نوع کولرگازی داریم ؟

به صورت کلی سه نوع کولرگازی داریم : کولر گازی اسپلیت ، کولر گازی پنجره ای و کولر گازی ایستاده . البته مدل و انواع دیگر خاص کولرگازی هست که دارای مصارف خانگی نیستند و به همین دلیل در این مطلب به آنها اشاره ای نمیکنیم . هر کدام از سه مدلی که خدمتتون گفتم دارای معایب و مزایایی هستند و همین امر باعث می شود هر کدام طرفدار های خاص خود را داشته باشند .

 راهنمای خرید کولر گازی از بانه

اول ) نوع اول کولر گازی اسپلیت است . کولرهای اسپلیت نسبتا قیمت بیشتری در مقایسه با کولرهای پنجره‌ای دارند؛ اما در عوض مصرف برق‌شان به‌ مراتب کمتر است و در دراز مدت ‌صرفه‌‌ی اقتصادی خود را نشان می‌دهند . کولرهای اسپلیت از دو تکه یونیت داخل یو یونیت خارجی ساخته شده اند که یونیت داخلی که به آن پنل نی زگفته می شود در داخل محیط منزل با محیط کار شما نصب می شود و یونیت خارجی نیز که به آن کندانسور نیز گفته می شود در محیط خارجی نصب می شود . برای اتصال این دو یونیت از لوله مسی جهت انتقال سرمایش و گرمایش استفاده می شود . برای زیبایی بیشتر یونیت داخلی یا همان پنل کولر گازی ، معمولا لوله های مسی و کابل را از درون دیوار رد میکنند تا در معرض دید نباشد . این کار سختی خود را داشته و نیاز به باز کردن پنل و کنده کاری و … دارد و به همین دلیل شما برای نصب کولر اسپلیت نیاز به یک نصاب حرفه ای دارید . سازندگان کولرهای اسپلیت معمولا مشخص می‌کنند حداکثر فاصله‌ی مابین پنل و موتور که به وسیله‌ی لوله‌های مسی به هم وصل می‌شوند باید چقدر باشد . با توجه به مارک ، نوع و مدل کولرگازی شما این یک امر متفاوت خواهد بود اما معمولا نباید فاصله بین پنل و کندانسور بیشتر از 15 متر باشد زیرا در غیر این صورت عملکرد کولر گازی بسیار پایین می خواهد آمد .از کولر گازی های اسپلیت معمولا دو حالته هستند به این معنی که هم سرمایش تولید میکنند و هم گرمایش . اما بعضی مدل ها هستن که فقط سرمایش تولید می کنند . توضیه ما خرید کولر گازی های دو حالته می باشد .

خرید کولر گازی از بانه

راهنمای خرید کولر گازی از بانه

دوم ) نوع دوم کولر گازی ایستاده می باشد که کاربردهای خاصی دارند . از این کولرها یا در مصارف صنعتی استفاده می‌شود یا مصارف خانگی بسیار خاص. مصارف صنعتی شامل مکان‌های عمومی پر رفت‌ و آمد (پایانه‌های مسافربری، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، مساجد و…) می‌شوند. آن دسته از کاربرانی که امکان نصب کولر پنجره‌ای ندارند یا به دلیل مستاجر بودن، اجازه‌ی دخل و تصرف در دیوار منزل مسکونی را ندارند هم ممکن است به‌ ناچار به سمت این کولرها سوق داده شوند . کولر گازی های استاده قدرت بسیار زیادی دارند و ظرفیت آنها از 24000 شروع شده و در بعضی برند ها تا 100000 نیز وجود دارد .

راهنمای خرید کولر گازی از بانه

سوم ) نوع سوم کولر گازی پنجره‌ای می باشد که نیاز به برق‌کشی جداگانه‌ای ندارد و تنها با وصل کردن کابل برق به پریز شروع به کار می‌کند. در این نوع، نیازی به سوراخ کردن دیوار و رد کردن لوله‌های مسی هم نیست. بدنه‌ی یکپارچه‌ی کولر به‌ سادگی درون پنجره جا می‌خورد و به‌سرعت آماده‌ی استفاده می‌شود. قیمت پایین و قدرت خنک‌کنندگی زیاد، از مزیت‌های اصلی این کولرها است و وزن زیاد و مصرف برق به‌شدت بالا در کنار ایجاد سروصدا، نقاط ضعف کولرهای پنجره‌ای به شمار می‌روند. به همین خاطر استفاده از این نوع کولر گازی در هیچ شرایطی برای مصارف خانگی توصیه نمی شود .

خب بعد از معرفی انواع کولر گازی ها برای مصارف خانگی میریم به سراغ بررسی امکانات و خصوصیات کلیدی آنها که مهمترین بخش این مطلب می باشد . البته توی این مطلب بیشتر به بررسی کولر گازی اسپلیت و استاده می پردازیم چون مصرف بیشتری دارند . در ادامه راهنمای خرید کولر گازی از بانه با ما باشید …

اولین و مهمترین مورد این است که اینورتر چیست و چرا این‌ قدر مهم است؟

یکی از سوال هایی که ممکن برای تمامی کسانی که می خواهند یک دستگاه کولرگازی خریداری کنند این باشد که فناوری اینورتر در کولرگازی چیست و چه عملکردی دارد ؟ تکنولوژی اینورتر (DC) آخرین پیشرفت تکنولوژی مربوط به موتورهای الکتریکی کمپرسورها است. اینورتر برای کنترل سرعت موتور کمپرسور استفاده می شود ، به گونه ای که به طور مداوم دمای محیط برای سرعت فن و موتور کمپروسور تنظیم می کند . کمپروسور های DC Inverter یک درایو متغیر فرکانس دارند که شامل یک برد الکتریکی برای تنظیم کنترل سرعت موتور هستند .

درایو جریان ورودی AC را به DC تبدیل می کند و سپس از طریق یک مدولاسیون توسط یک برد اینورتر الکتریکی جریان فرکانس مورد نظر را تولید می کند . به زبان ساده تکنولوژی اینورتر با توجه به دمای محیط شما دور کمپروسور را تنظیم می کند علاوه بر این زمانی که دمای اتاق شما به دمای مطلوب تنظیم شده رسید ، دور کمپروسور کاملا پایین آمده و عملا برق بسیار کمی مصرف می کند و زمانی که دمای اتاق شما بالا رفت کمپروسور از دور پایین دوباره شروع به کار کرده و دور موتور را بالا می برد که این عملکرد از خاموش و روشن شدن مکرر کمپروسور جلوگیری کرده و مصرف برق را به صورت چشمگیری کاهش می دهد .

راهنمای خرید کولر گازی از بانه

در تصویر بالا به خوبی عملکرد کولرگازی های اینورتر و بدون اینورتر توضیح داده شده است . اگر قت کنید خط آبی مربوط به عملکرد دستگاه ای اینورتر و خط خاکستری مربوط به دستگاه های بدون اینورتر می باشد .

شایان ذکر است که یک میکروکنترلر می تواند دمای محیط را آزمایش کند و سرعت کمپرسور را با توجه به دما تنظیم کند. به لطف تکنولوژی اینورتر که در سری جدید کولر گازی های بوش سری جدید تعبیه شده است ، عمر قطعات الکتریکی کمپروسور افزایش یافته و نوسانات شدید برق را از بین می برد .یعنی شما می توانید با خرید یک دستگاه کولر گازی اینورتر بوش سری 6 از بانه بهشت به لطف تکنولوژی دی سی اینورتر مصرف برق ( کولرگازی ) خود را تا ۶۵% کاهش دهید .

راهنمای خرید کولر گازی از بانه

مصرف برق کولر گازی چقدر است ؟

ماهیانه باید چقدر پول برق بدم ؟

مصرف برق در کولر گازی های معمولی نسبتا زیاد است زیبا از تکنولوژی اینورتر بهره مند نیستند و هر بار که خاموش و روشن و استارت می کشند ، برق زیادی مصرف می کنند . اما کولرگازی های اینورتر از مصرف برق کمی برخوردار هستند . همانطور که در قسمت بالا نیز به آن اشاره شر نوعی دیگر از کولرگازی اینورتر داریم که به آن دی سی اینورتر گفته می شود . این نوع کولر گازی تا 73% باعث کاهش در مصرف انرژی می شود . شما با خرید این نوع از کولر گازی خیال خود را ار نظر مصرف برق راحت خواهید کرد و اطمینان داشته باشید که در صورت استفاده از انواع کولرگازی های دی سی اینورتر مبلغ بسیار کمی بابت مصرف برق خود در ماه پرداخت خواهید کرد . پیشنهاد ما به شما استفاده از کولر گازی دی سی اینورتر بوش می باشد .

قدرت خنک‌کنندگی هر ظرفیت چقدر است؟ باید کولر گازی چند هزار بخریم؟

خنک‌کنندگی کولر گازی با واحد BTU اندازه‌گیری می‌شود و به‌ صورت مضربی از ۱۰۰۰ نشان داده می‌شود. واحد BTU در واقع استاندارد اندازه‌گیری قدرت سرمادهی در بریتانیا است (British Thermal Unit) و در نام‌گذاری واحد هم به این موضوع اشاره شده ‌است. هر چند در هر برند قدرت ایجاد سرمایش برای ظرفیت ها مختلف می باشد اما به صورت کلی هر 1000 btu قابلیت خن کنندگی 3 متر را دارد . یعنی یک کولرگازی 18000 می توانید 54 متر را خنک کند . برای محاسبه باید 18 را ضربدر 3 کنیم که عدد 54 به دست می آید . البته این مورد دقیق نیست و با توجه به شرایط جوی و آب و هوایی منطقه ای که در آن زندگی میکنید متفاوت می باشد . پیشنهاد ما این است که برای محاسبه ظرفیت کولر گازی با کارشناسان فروش بانه بهشت مشاوره نمایید .

راهنمای خرید کولر گازی از بانه

توجه به این عدد شاید مهم‌ترین مولفه‌ای باشد که برای خرید کولر باید در نظر داشته‌باشید. اگر ظرفیت خنک‌کنندگی کولری که انتخاب می‌کنید کمتر از سطح نیازتان باشد، با مشکل عدم کارایی کافی مواجه خواهید شد و محیط‌تان آن‌طور که انتظار دارید خنک نخواهد شد. چنانچه کولری با ظرفیت بیشتر از نیازتان تهیه کنید، مجبور هستید زودبه‌زود آن را خاموش کنید تا از سرما نخ نزنید! به‌علاوه بحث مصرف بیش‌ازحد انرژی هم سر راه‌تان خواهد بود. در کنار همه‌ی این‌ها باید توجه داشته ‌باشید که کولرهای گازی به دلیل ماهیت عملکردی‌شان رطوبت محیط را می‌گیرند و آن را به‌صورت آب به بیرون هدایت می‌کنند. یک کولر با قدرت خنک‌کنندگی زیاد می‌تواند رطوبت اتاق‌تان را به کلی از بین ببرد و اتاقی کاملا خشک را تحویل دهد. در یک اتاق خشک نفس‌کشیدن سخت‌تر خواهد بود.

راهنمای خرید کولر گازی از بانه

چند نوع کمپرسور داریم؟

به صورت کلی سه نوع کمپروسور داریم : کمپرسورهای اسکرول (Scroll)، پیستونی (Reciprocating) و روتاری (Rotary) .کمپرسورها قطعاتی هستند که با استفاده از فشرده کردن و کاهش حجم گاز، باعث افزایش فشار آن می‌شوند. در کولر گازی اصلی ترین نقش را کمپروسور بازی می کند و از لحاظ ساختاری و عملکرد کاملا مشابه به کمپرسور یخچال‌ها هستند. در بحث توان خنک‌سازی که پس از مصرف برق، پراهمیت‌ترین مشخصه‌ی یک کولر است، کمپرسورهای اسکرول بهترین عملکرد را دارند و انواع روتاری و پیستونی در شرایط متغیری قرار می‌گیرند؛ به همین دلیل نمی‌توان در موردشان نظری قطعی داد. در کولرهای امروزی، کمپرسور روتاری پرکاربردترین نوع است و انواع اسکرول با وجود عملکرد بهتر، خیلی کمتر استفاده می‌شوند. کولر گازی اینورتر بوش دارای کمپروسور اسکرول می باشند . در جدول زیر هر 3 نوع کمپروسور را مقایسه کرده ایم .

اسکرول پیستونی روتاری
صدا صدای بسیار کم صدای بسیار زیاد صدای کم
قدرت قدرت بسیار زیاد قدرت بسیار زیاد قدرت متوسط
مصرف برق مصرف برق بسیار کم مصرف برق بسیار زیاد مصرق برق متوسط

راهنمای خرید کولر گازی از بانه

در خرید کولر گازی به EER دقت کنیم ؟

بله قطعا این یک فاکتور بسیار مهم است در خرید کولر گازی . این فاکتور به معنای میزان بهره‌وری انرژی الکتریکی (Energy Efficiency Ratio) است. از این معیار می‌توان فهمید کولر مورد نظر، چه مقدار از انرژی الکتریکی را به سرما تبدیل می‌کند. به هر میزان که EER بیشتر باشد، دستگاهِ خنک‌کننده‌ی بهتری خواهیم داشت. ترکیب EER بالاتر و اینورتر خوب‌تر در یک کولر، می‌تواند یک دستگاه الکتریکی با بازده‌ بالا بسازد. EER در کولر گازی های دی سی اینورتر بوش A++ می باشد که همین مساله باعث می شود که کولرگازی بوش بازدهی بسیار عالی داشته باشد .

پرتاب باد در کولر گازی دقیقا یعنی چی ؟

راهنمای خرید کولر گازی از بانه

خیلی ساده است ، پرتاب باید یعنی یک کولر گازی تا چه فاصله ای می تواند باد را انتقال دهد . این یک امر بسیار مهم است در خرید کولر گازی زیرا هر چه قدرت پرتاب باید یک کولر گازی بیشتر باشد نشان از قدرت بیشتر خنک کنندگی آن کولر گازی است . معمولا برای اندازه گیری قدرت انتقال باید کولر گازی از واحد متر استفاده می شود /ف مثلا میگویند این کولر گازی 12 متر قدرت پرتاب باد دارد .قدرت پرتاب باد با توجه به ظرفیت کولر نیز متغیر است ، مثلا اگر یک مدل از کولر گازی بوش ظرفیت 12000 آن 14 متر قدرت پرتاب باد داشته باشید ، طبیعتا ظرفیت 30000 آن باید تا 18 متر قدرت پرتاب باد داشته باشد . در جدیدترین مدل های کولر گازی بوش تکنولوژی تعبیه شده است که باد را در جهت افرادی که در اتاق نشسته اند پرتاب میکند و زمانی که در اتاق کسی نباشد قدرت پرتاب باد را به حداقل می رساند که این امر باعث صرفه جویی در مصرف برق نیز می شود . پرتاب باد در کولر گازی اینورتر بوش به لطف بهره مند بودن از کمپروسور اسکرول ، بسیار زیاد بوده و به سادگی میتواند محیط شما را خنک کند . در ادامه راهنمای خرید کولر گازی از بانه با ما باشید …

تصفیه هوا در کولر گازی چگونه است ؟ اصلا کولرگازی هوا را تصفیه می کند ؟

راهنمای خرید کولر گازی از بانه

در کولرهای جدید از چندین لایه فیلتر برای تصفیه‌ی هوای خروجی استفاده می‌شود. این فیلترها می‌توانند ذرات آلرژی‌زا، باکتری‌ها، ویروس‌ها و دیگر ذرات معلق در هوا را از بین ببرند. یونیزه کردن مبل، پرده و لباس‌ها هم از آن قابلیت‌های جدیدی است که گفته می‌شود خوب است و ما هم به‌صورت تلویحی بر خوب بودن‌شان صحه می‌گذاریم. اما قابل ذکر است که در کولر گازی های جدید بوش فیلتر 6 لایه ای برای تصفیه و یونیزه کامل هوای محیط تعبیه شده است که هر گونه گرد و خاک ، دود دخانیات ، ویروس و باکتری های موجود در هوا را از بین برده و هوایی سالم و عاری از هر گونه ناخالصی را برای شما به ارمغان خواهد آورد .

راهنمای خرید کولر گازی از بانه

میزان صدای کولر گازی چقدر است ؟

قبل از هر چیز حتما در نظر داشته باشید ، کولر گازی بخرید که صدای کمی تولید کند . کم‌صدا بودن یونیت داخلی کولر گازی باعث می‌شود هنگام مهمانی یا مهم‌تر از آن در حین خواب، محیط آرامی داشته باشید و از آن آرامش بگیرید . چگونه میتوانید بفهمید که صدای یک کولر گازی چقدر است ؟ کار خیلی ساده ای هست ، روی پنل و کندانسور کولر گازی یک برچسگ وجود دارد که میزان صدای هر یونیت را با واحد دسیبل ( Db ) مشخص کرده است . این عدد هر چقدر کمتر باشید به این معنی است که صدای کمتری تولید می کند .

یکی دیگه از موارد طراحی پنل است ، آیا این گزینه مهم هست ؟

راهنمای خرید کولر گازی از بانه

بله قطعا این گزینه خیای مهم هست زیرا شما تنها چیزی که بعد از نصب کولر گازی مشاهده خواهید کرد پنلش خواهد بود . زیبایی و مدرن بودن پنل کولر گازی باعث می شود شما بیشتر از کولری که خریده اید لذت ببرید . کولر گازی اینورتر بوش سری 2018 دارای طراحی پنل بسیار زیبایی می باشد . جهت مشاهده لیست محصولات کولر گازی بوش اینجا کلیک کنید .

کولر گازی های بانه گارانتی هم دارن ؟ با چه گارانتی بخریم ؟

بله قطعا گارانتی یکی از مهمترین موارد در خرید کولر گازی از بانه می باشد . در بانه گارانتی های متعددی برای کولر گازی ارائه می شود که اکثریت شامل 18 ماه گارانتی تعمیر و اجرت نصب رایگان هستند . اما برای کسانی که به دنبال خرید کولر گازی بوش هستند ، شرایط بسیار متفاوتی برای گارانتی وجود دارد . شرکت هوای پاک تنها نمایندگی رسمی کولر گازی بوش در ایران می باشد که محصولات خود را با 5 سال ضمانت تعویض بدون قید و شرط ، 10 سال خدمات پس از فروش و 36 ماه گارانتی طلایی که شامل سرویس و نگهدای دستگاه می شود را ارائه می دهد . همچنین نصب کولر بوش به صورت رایگان توسط این شرکت انجام میگردد . اگر کولر گازی بوش بخرید از بابت گارانتی خیالتون راحت باشه . برای سایر برند ها نیز گارانتی به صورت متفرقه می باشد که شما حتی می توانید کولر گازی خود را بدون گارانتی خریداری نمایید . به صورت کلی در بحث گارانتی نیز پیشنهاد ما کولر گازی بوش می باشد که با گارانتی معتبر شرکت هوای پاک ارائه شود .

پایان راهنمای خرید کولر گازی از بانه . اگر سوال دیگری نیز دارید از طریق بخش کامنت ها مطرح نمایید حتما در سریعترین زمان پاسخ خواهیم داد .

لینک های مرتبط:

دیدگاه‌ها (۰)

*
*