بلوری چیست؟ کاربرد آن و تفاوت بلوری با DVD

بلوری چیست؟ تفاوت بلوری با DVD

بلوری چیست؟ ممکن است که اغلب با کلمه ی  Blu-Ray مواجه شده باشید و برایتان این سوال پیش آمده باشد که Blu-Ray چیست و کاربرد آن چیست؟ پس ما را در این مقاله از سایت بانه بهشت همراهی نمایید تا شما را با بلوری و کاربرد آن آشنا نماییم و علاوه بر این اطلاعات دیگری را نیز در اختیارتان قرار می دهیم.

در واقع بلوری نیز دیسک می باشد و از نظر ظاهری، بسیار مشابه دیسک های DVD و CD می باشد. این دیسک ها گاها توانایی این را دارند که تصاویر را بر روی آن ها چاپ نمایید که به این حالت ( printable ) یا قابلیت چاپ پذیری می گویند. توجه فرمایید که بلوری یا دیسک های نوری نوعی دیسک می باشند که قابلیت ذخیره سازی داده های بیشتری را نسبت به دیگر دیسک ها دارند و همین امر سبب تمایز آن ها گردیده است و در واقع این عمل توسط تکنولوژی تابش لیزر آبی بر روی سطح دیسک انجام می پذیرد. شایان ذکر است که کیفیت بلوری بسیار بالا می باشد به طوری که از آن برای رایت نمودن محتوا ها و ویدیو های Full HD، 4K و سه بعدی استفاده می نمایند.

همچنین توجه داشته باشید که این دیسک ها فرمت ارتقا یافته ی DVD می باشند و انواع مختلفی دارند که شامل دیسک های بلوری یک لایه با ظرفیت 25 گیگابایت، دیسک های بلوری دو لایه با ظرفیت 50 گیگابایت و دیسک های چهار لایه با ظرفیت 100 گیگابایت می باشد.

بلوری چیست؟ تفاوت بلوری با DVD

ویژگی دیسک های بلوری

یکی از ویژگی های بسیار مهمی که این دیسک ها دارند این است که بر خلاف دیسک های DVD حفره هایی که توسط لیزر آبی بر روی آن ها ایجاد می گردد دو برابر کوچکتر از حفره های موجود بر دیسک های DVD می باشند. از طرفی دیگر اندازه شیارها از 0.74 در DVD به 0.32 میکرون و حتی کمتر کاهش یافته است. همچنین شایان ذکر است که قطر هر لایه ، از 0.6 میکرون در DVD  به 0.1 میکرون در بلوری کاهش یافته است. از دیگر مزایای دیسک های بلوری سرعت انتقال می باشد و باید بدانید که  سرعت انتقال اطلاعات در دیسک های بلوری 36 مگابایت در ثانیه است.

از دیگر ویژگی های این دیسک ها فراهم نمودن بهترین میزان کیفیت تصویر را برای تلویزیون های HDTV و UHDTV می باشد و این گونه نهایت جذابیت را برای تصاویر به ارمغان می آورد. توجه فرمایید که دقت تصویر در این دیسک ها 7 برابر بهتر از نسل های قدیمی می باشد و دقت تصاویر به گونه ای است که شما به راحتی می توانید جزئیات تصویر را مشاهده نمایید و بدون شک می توان گفت تصاویر به صورت کاملا طبیعی و نزدیک به دنیای واقعی قابل پخش خواهند بود.

همچنین شایان ذکر است که تنها راهی که برای مشاهده ی صحنه های سه بعدی وجود دارد. علاوه بر این دقت در طیف رنگ به گونه ای است که تصاویر غیر سه بعدی نیز بسیار طبیعی و نزدیک به حالت سه بعدی قابل مشاهده باشند. از دیگر مزایایی که  بلوری دارد در خصوص صدا می باشد. در واقع صدا با نهایت کیفیت خود پخش خواهد شد و شنونده صدایی با نهایت جزئیات را می شنود و همچنین فرمت ظرفیت بالای این دیسک ها اجازه بازسازی عمق صدای بیشتر و پشتیبانی بهتر برای بلندگوهای اضافی را می دهد.

نحوه عملکرد و اتصال دیسک های بلوری

توجه داشته باشید که دیسک های Blu-Ray برخلاف دیسک های DVD که از لیزر قرمز استفاده می نمایند، از لیزرهای آبی استفاده می نمایند و این یکی از دلایل تمایز این دو دیسک می باشد. شایان ذکر است که پرتوی لیزرهای آبی نسبت به پرتوی لیزر های قرمز باریک تر می باشد که این امر در نهایت منجر به دقت بالا و ایجاد ظرفیت بالاتر در دیسک های بلوری گردیده است. همچنین دقت داشته باید که این دیسک ها بسیار مقاوم تر می باشند که این سبب شده است تا در برابر ضربات محکم تر باشند.

توجه فرمایید که دیسک های بلوری از خروجی های HDMI و کامپوننت بهره مند گردیده اند و شما این گونه می توانید از طریق این پورت ها آن ها را به تلویزیون متصل نمایید. البته استفاده از کابل های HDMI بهتر می باشد زیرا که بهترین کیفیت سیگنال را ارائه می نماید.

نحوه عملکرد و اتصال دیسک های بلوری

اتصال به اینترنت

توجه داشته باشید یکی دیگر از مزایا و کارایی های بلوری ارتباط دستگاه با اینترنت می باشد و در واقع پخش کننده های جدید بلوری می توانند با برقراری اتصال به اینترنت و با کمک برنامه های کاربردی مانند LOVEFILM ویدئوها و برنامه های مورد علاقه و درخواستی آنلاین شما را اجرا کنند. همچنین توانایی اتصال به رادیوهای اینترنتی، دریافت برنامه های اخبار و وضعیت آب و هوا از منابعی خاص، آپدیت برنامه های خود و …از دیگر امکانات دستگاه های بلوری می باشند.

شما می توانید اتصال به اینترنت را با اتصال به خط تلفن ایجاد نمایید و این گونه از کیفیت عالی تصاویر و صدا بهره مند گردید. که همین امر سبب جذابیت این دستگاه ها گردیده است و آن ها را مورد توجه کاربران قرار نموده است.

تفاوت بلوری و DVD

حال می خواهیم به تفاوت های بین بلوری و DVD بپردازیم. همان گونه که می دانید دیسک های DVD از ظرفیت بالایی بهره می برند و می توانند داده های زیادی را در خود ذخیره نمایند اما به نسبت دیسک های بلوری میزان ظرفیت آن ها بسیار پایین می باشد و از دقت کمتری برخوردارند. شما با توجه به اطلاعات ذکر شده در بالا بایستی متوجه شده باشید که ظرفیت دیسک های بلوری تا 100 گیگابایت می باشند و از دقت بالایی بهره مند می باشند و توانایی نمایش محتوا با رزولوشن 1080*1920 پیکسل را دارند.

همچنین شایان ذکر است که برای استفاده از دیسک های بلوری بایستی دستگاه مخصوص آن را در اختیار داشته باشید زیرا که این دیسک ها با دستگاه های عادی DVD قابل پخش نیستند و پشتیبانی نخواهند شد. از دیگر تفاوت های بلوری با DVD استفاده از لیزر های متفاوت می باشد و باید بدانید که دیسک های بلوری از لیزرهای آبی استفاده می نمایند که از دقت بالایی برخوردارند و به راحتی می توانند محتوا ها را با جزئیات در اختیار کاربران قرار دهند اما دیسک های DVD از لیزر قرمز استفاده می نمایند که دقت در آن ها کمتر می باشد.

تفاوت بلوری و DVD

دیدگاه‌ها (۰)

*
*