شارژ گاز کولر گازی

گاز کولر گازی

کولرگازی وسیله سرمایشی است که از گاز سرما زا استفاده می کند. در یک سیستم سرد کننده مکانیکی استاندارد مایعاتی که بتوانند به سهولت از مایع به بخار و بالعکس تبدیل شوند به عنوان واسطه انتقال حرارت به کار برده می شوند, زیرا تغییر حالت باعث تغییر حرارت نیز می گردد گازکولر گازی برای انجام کار نیاز دارد که گرمای محیط را جذب کند بعد از اینکه گرمای محیط را میگیرد به گاز تبدیل میشود و از طریق کمپرسور کشیده شده توسط کندانسور به مایع تبدیل می شود و باز هم به محیط برگشت داده میشود و چرخه همچنان ادامه دارد.

گاز ها در کولر گازی دو نوع هستند در ده های قبلتر از گازی به نام R22 درکولر های گازی استفاده می کردنند اما با مرور زمان به این که گاز R22 برای محیط زیست و لایه ازون مظر است پی بردند و برای جایگزینی آن گازی به نام  R410a استفاده می کنند که بی خطر برای محیط زیست وکم مصرف تر است در اینجا برا ی یا دگیری بهتر ما موارد که برای شارژ گاز لازم است بدانید را به شما آموزش می دهیم.

دلایلی زیادی برای این که گاز کولر شما احتیاج به شارژ داشته باشد وجود دارد اما سه نکته  اصلی که اکثر مواقع در کولر گازی نیاز به شارژ گاز دارد وجود دارد که به آنها می پردازیم.

بعداز نصب

مرحله اول در کولر گازی که شما خریداری کرده اید 5 متر لوله گاز داخل پنل کمپرسور وجود دارد . بعد از نصب باید آنرا به صورت کامل وکیوم و از وجود هوا داخل لوله های آن کاملا مطمن شویم همچنین از محکم بودن پیچ ها اطمینان حاصل کنید .

کمبود مقدار گاز

در این حالت ها به چند روش میتوان کولر گازی را شارژنمود برای این که از مقدار گاز داخل کولر گازی اطلاع ندارید میتوانید گاز را کاملا تخلیه کنید و از اول آن را شارژ کنید روش دوم شارژ به وسیله گیج یا مانو فیلد است اما قابل ذکر است که این روش با میزان دما تغییر می کند روش سوم شارژ گاز به وسیله آمپر متر است که مناسب ترین روش و دقیق تررین روش در این حالت است برق ورودی به کولر را پیدا کرده و یکی از سیم ها چه فاز و چه نول را داخل حلقه آمپر متر کلمپ انداخته و عمل شارژ گاز را شروع کنید، کولر گازی را روشن کرده و کم کم به سیستم گاز تزریق کنید تا زمانی که آمپر نشان داده شده در آمپر متر با آمپر درج شده در روی برچسب فنی برابری کند.

 

کولرگازی بدون گاز

در بعضی از مواقع گازکاملا تخلیه شده وکولر گازی کارایی خود را از دست داده است و برای تشخیص باید والف شیر سرویس را فشار دهید در این شرایط هیچ گازی بیون نمی اید و فاقد گاز است وباید کاما شارژ شود و به همان شیوه اول دستگاه را وکیوم می کنید و بعد از این که اطمینان حاصل کردید که فاقد رطوبت و هوا است دنبال نشتی بگردید و آن را از بین ببرید در عین حال متناسب با  اندازه لوله‌کشی  مقدار گاز را تعیین و آن را شارژ نمایید.

این ها همه مواردی بودن که باید با توجه به آن ها کولر گازی را شارژ کنید و برای این که دچار اشتباه نشده و گاز درست را انتخاب کنید به برچسپ مشخصات روی پنل توجه کنید در حالی که گاز را خریده اید به این توجه داشته باشید سره کپسولهای گاز به هم نمیخورند و شما را از اشتباه باز میدارد

نحوه شارژ کولر گازی با گاز R410a

به دلایلی کولر گازی اینورتر حساس تر از کولر گازی های معمولی است ما برای کارای و بازدهی بیشتر بهترین روش ها برای شارژ گاز کولر گازی را به شما پیشنهاد میدهیم برای کولر گازی فاقد گاز به‌صورت وزنی است که با استفاده از ترازو مقدار موردنیاز گاز شارژ می‌شود اما اگر برای شارژ گاز ترازو نداشتید می‌توانید با استفاده از گیج مانوفیلد به مقدار ۱۱۰ PSI تا ۱۲۰ PSI گاز شارژ کنید البته این مقدار گاز برای زمانی است که دمای محیط داخل یعنی اواپراتور ۲۷ درجه سانتی‌گراد و دمای محیط بیرون یعنی کندانسور ۲۵ درجه سانتی‌گراد باشد یعنی اخلاف دمای زیادی وجود نداشته باشد.

توجه داشته باشید گاز R410a باید حتماً به‌صورت مایع شارژ شود یعنی هنگام شارژ باید کپسول را برعکس کنید به دلیل فرکانسی بودن موتور کولرهای گازی اینورتر نمی‌توان آن‌ها را با استفاده از آمپر دستگاه شارژ کرد زیرا کمپرسور این نوع سیستم دائماً بر اساس دمای محیط و دستور کاربر به کولر در حال تغییر دور موتور است یعنی ممکن است  بر روی سرعت تند متور خود باشد مثلاً ۶ آمپر ولی چند ثانیه بعد در کمترین حالت یعنی ۱ آمپر. پس به‌هیچ‌عنوان این شیوه شارژ گاز R410a توصیه نمی‌شود.

 

لینک های مرتبط:

 

دیدگاه‌ها (۰)

*
*